teljes kiőrlésű fonott kalács hatos fonással (fázisfotókkal)

Ugyan ez a húsvét most merőben más, mint az eddigiek, azért egy pár dolog mégis fix, amibe kapaszkodhatunk. Ilyen például a kalács, ami nálunk mindig kerül a húsvéti asztalra. Aki régebb óta követi az oldalam, tudja, hogy húsvéti menü mániás vagyok, imádom a puha kalácsot vajjal megkenve, főtt sonkával és főtt tojással, na meg persze egy pici tormával. Idén teljes kiőrlésű fonott kalácsot készítettem, aminek a receptjét a bejegyzésben olvashatjátok.

Hirdetés

Ez a kalács belül puha, foszlós, kívül pedig ropogós, amilyennek lennie kell. Hatos fonással még nem készítettem soha sem kalácsot, úgyhogy ennek is éppen itt volt az ideje, hogy kipróbáljam. Nagyon egyszerű, az első pár lépés után már könnyen megy, és „adja magát”. Ehhez a fonási technikához lentebb képes illusztrációt is mutatok, hogy ha ti is szeretnétek elsajátítani a hatos fonás praktikáit, könnyebb legyen, mert sokszor ugyanazt az egy szöveget mindannyian másképp értelmezzük.

A kelt tésztákról többet ebben a kisokosban találsz.

Napokkal ezelőtt már kicsit pánikhangulatban voltam, mivel két hete sehol sem találtam a kedvenc lisztemet. Én teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszttel szeretek a legjobban dolgozni, ott is egy márka vált be különösen, de már a márkahűségemről is hajlandó lettem volna lemondani, ha valahol találok egyáltalán ilyet. De nem hogy teljes kiőrlésű tönkölyliszt nincs a boltok polcain, de más egyéb teljes kiőrlésű lisztet is felvásároltak, így a boltokban, webshopokban, malmokban sem érhetőek el ezek a termékek. Bár tudom, hogy ti valószínűleg ugyanúgy megszenveditek most ez az időszakot és nem is első sorban nektek szánom, de mindenkit kérek arra, hogy tényleg csak azt vegye meg most a boltokban, amire tényleg szüksége van!

Napokkal ezelőtt a kifli teljesen meghódította az instagramot, így ez adta az ötletet ahhoz, hogy egy hasonló technikával készítsem el a kalácsot. A kalácsfonáshoz a hurkákat úgy sodortam, hogy előtte a kis cipókat kinyújtottam, feltekertem és így sodortam belőlük megfelelő hosszúságú és vastagságú gilisztákat, majd ezeket fontam össze. Sokkal szebb lett így a rajzolata a kalácsnak.

Ebből a mennyiségből kettő darab óriási kalács lesz, így ahogy a nutellás babkánál, itt is a másik darabot lefagyasztottam. Egyszerűen csak lezárható zacskóba teszem, bedobom a fagyasztóba, és amikor már tudom, hogy szeretnénk majd belőle enni, felengedem. Olyan, mintha frissen sült volna. Javaslom nektek is ezt a módszert.

Hozzávalók (2 db kalácshoz):

  • 2,5 dl langyos tej
  • 2,5 tk citromlé
  • 25 g friss élesztő
  • 1 tk cukor (megeszi az élesztő)
  • 200 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
  • 150 g teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 125 g búzaliszt
  • 25 g búzasikér
  • 1 csipet só
  • 30 g 1:4 erősségű édesítőszer
  • 1 tojás
  • 1 tojássárgája
  • 1 kezeletlen héjú citrom reszelt héja
  • 50 g puha vaj
  • 1 tojás a kenéshez
Hirdetés

Elkészítés:

  1. A tejből 2 dl-t kimérünk és belekanalazzuk a citromlevet, ezzel írót készítünk. Félretesszük 5 percre.
  2. Az élesztőt a maradék 1/2 dl tejbe morzsoljuk, beleszórjuk a cukrot és a kimért lisztekből 1 teáskanálnyival meghintjük. Hagyjuk, hogy felfusson.
  3. A liszteket elkeverjük a sikérrel és sóval, majd egy dagasztókarral felszerelt gép üstjébe szitáljuk. Beleszórjuk az édesítőszert, beleütjük a tojást, hozzáadjuk a tojássárgáját és belereszeljük a citrom héját.
  4. Amikor felfutott az élesztő és elkészült az írónk, a lisztes keverékhez adjuk és elkezdjük a géppel dagasztani alacsony fokozaton.
  5. Ha összeállt a tészta, kis részletekben elkezdjük adagolni a puha vajat. Nem sietünk sehova. 🙂
  6. Az első vajdarabka hozzáadásától kezdve további 10 (vagy akár 15) percig dagasztjuk, amíg szépen összeáll és „tisztára dagasztotta a tálat a tészta”. Konyharuhával letakarjuk és szobahőmérsékleten duplájára kelesztjük 30-45 perc alatt.
  7. Ha megkelt a tészta, 12 db egyenlő részre osztjuk (vagy annyi részre, ahány fonásos kalácsot szeretnénk, megszorozva kettővel, mert két kalács készül ebből a mennyiségből, tehát négyes fonás esetén 8 részre, stb.). Mindegyik tésztadarabot kinyújtjuk vékonyra egy sodrófával és feltekerjük, majd így sodrunk belőlük hosszú hurkákat.
  8. Tetszőleges fonással befonjuk. Én hatos fonást használtam: a bal oldali szélső szálat áthajtjuk a másik oldalra vízszintesen, a jobb oldali szélső szálat pedig a másik oldalra hajtjuk vízszintesen. Az először hajtott, legfentebbi szálat középre visszahajtjuk. Majd a vízszintes szál oldaláról, itt a bal oldalról, a vízszintes szál alatti szélső szálat áthajtjuk vízszintesen a másik oldalra. A bal oldalon maradt vízszintes szálat visszahajtjuk középre. Most a jobb oldalon lévő vízszintes szál alatti szálat hajtjuk át a másik oldalra. A jobb oldalon maradt vízszintes szálat pedig visszahajtjuk középre és áthatjuk a bal oldali vízszintes szál alatti szálat a másik oldalra. És így tovább. A fonás végeztével a kis esetlen végeit a kalács alá rejtjük. (Tudom, hogy leírásból nehéz dolgozni, így készítettem pár fázisfotót, az első pár fonat után már nagyon könnyen megy és rá lehet érezni. Egy gif is a rendelkezésetekre áll, ha esetleg az is segítene.)

  1. Ha megfontuk mindkét kalácsot, akkor további 30-40 percig pihentetjük, letakarva. A 20. vagy 30. percnél előmelegítjük a sütőt alsó-felső sütésmódban 175 °C-ra, hogy a kelési idő végéig legyen ideje bemelegedni.
  2. A kalácsokat rögtön azelőtt kenjük le a felvert tojással, mielőtt beraknánk a sütőbe. Sütőtől függően kb. 35 perc alatt készre sütjük.

A hatos fonás.

TIPP 1: Az alapanyagaink mind legyenek szobahőmérsékletűek, a vajat jó előre vegyük ki a hűtőből, de tegyünk így a tojással is. A tejet ellenben ne melegítsük túl, mert az megöli az élesztőt. Elég csak egy leheletnyit meglangyosítani.

TIPP 2: Természetesen ha csak egy fajta teljes kiőrlésű lisztünk van, az sem gond, én azért használtam kétfélét, mert sajnos csak egyszerre a kettőből volt meg az elegendő mennyiségű lisztem a kalácsokhoz.

Az ábra a szénhidrátdiéta elvei alapján tartalmazza az adatokat, 1 db kalácsra vonatkozik és csak tájékoztató jellegű! A ténylegesen felhasznált alapanyagok méretei, tápanyagtartalmai, stb. is eltérhetnek az általam használtaktól.

Még több húsvéti receptért kattints ide!

Kelt tésztás recepteket itt találsz.

Ha tetszenek a nassolnivalók és ételek, a Sugarfree Dots facebook oldalán, az instagramon, illetve pinteresten mindig értesülhetsz, ha új recept kerül a blogra! Megköszönöm, ha követsz instán, likeolod a facebook oldalt és megosztod a kedvedre való recepteket (egyszerűen csak katt jobbra lent az ikonokra). Több recept elkészítését pedig az instagram profilomon is végig tudod nézni. A megosztásokkal és a likeokkal támogatod a munkám. Köszönöm! 🙂

15 Replies to “teljes kiőrlésű fonott kalács hatos fonással (fázisfotókkal)”

  1. sziaaa,az lenne a kérdésem hogy lehet porélesztővel is csinálni és nem frissel?

  2. Köszönöm a receptet! Szuperül sikerült, az első kalácsom is egyben és még ízre is nagyon finom. ☺️ Igaz elég sokat dolgoztam vele, de megérte! 🥰

  3. szia! Azt szeretném megkérdezni hogy, légkeveréssel vagy alul felül sütéssel csináltad? nagyon köszönöm a választ 🙂

  4. Mennyei kalacska! Eletem elso kalacsa es elsore sikerult. Koszonet a receptert ❤️

  5. Szia:) Engem az érdekelne,hogy Te melyik tk.tönkölybúza liszttel szeretsz leginkább dolgozni? 🙂 köszi, szép hétvégét!

  6. Szia! 🙂
    Már többször elkészítettem ezt a kalácsot és az egyik kedvencem lett. =) Nagyon köszi. =)

  7. Szia, én most szeretném kipróbálni a receptedet de sajnos nem tudtam venni búzasikért. Anélkül is megoldható? Köszönöm 🙂

    1. Szia!
      Persze, finomliszttel pótold a mennyiségét. Így kicsit tömörebb, laposabb lehet a végeredmény, de nyugodtan elhagyható, és liszttel pótolható. 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük