cukormentes mogyoróvajas sajttorta
A január eleje általában a „dolgozzunk maradékokból” időszaka, itt sem volt ez másképp. Akármennyire is imádom a mogyoróvajat kenyérre kenve, lekvárral, már alig vártam, hogy valamilyen süteménybe is belevarázsoljam, így született meg ez a -nagyrészt maradékokból készült- cukormentes mogyoróvajas sajttorta. Van benne mogyoróvaj, keksz, csoki és karácsonyról megmaradt karamellás, cukormentes szaloncukor. 🙂 Utóbbiról jelentem, még mindig semmi baja, jó sokáig eláll.
Ennél töményebb torta szerintem nem létezik a világon. A töménysége pedig fordítottan arányos az elkészítési idejével, szerintem sütéssel, előkészületekkel együtt megvolt 20-25 perc alatt. Nem igényel semmi különösebb szaktudást, vagy ügyességet, akárcsak a legtöbb általam készített torta, szóval kezdőknek is nyugodt szívvel ajánlom.
Hozzávalók (egy kisebb, 15 cm-es tortaformához):
az alaphoz:
- 15 db korpovit keksz
- 20 g földimogyoró (sótlan, pörkölt)
- 40 g olvasztott vaj
- 1 púpozott ek eritrit
- 60 g diabetikus étcsokoládé
- 1 tk kávépor (elhagyható)
a krémhez:
- 100 g habtejszín
- 250 g light krémsajt
- 180 g mogyoróvaj (recept)
- 100 g eritrit
a díszítéshez:
- 3 db karamellás szaloncukor (recept) vagy csokoládé
Elkészítés:
- A sütőt előmelegítjük 175 °C-ra. Az alaphoz a kekszet és a mogyorót apróra daráljuk, összekeverjük az olvasztott vajjal és az eritrittel. Egy alul és oldalt is kivajazott tortaformába nyomkodjuk a „tésztát” és 10 percig sütjük.
- A csokoládét felolvasztjuk gőz fölött vagy mikróban (30-30 másodperces részletekben, minden részlet után jól átkeverve, hogy ne égjen meg a csoki), hozzákeverjük a kávéport és rácsorgatjuk a kekszes alapra, majd óvatosan eloszlatjuk egy kiskanál hátuljával.
- A tejszínt felverjük, hozzáadjuk a krémsajtot, mogyoróvajat és eritritet, majd egyneművé keverjük. Rákenjük az alapra, és alufóliával lefedve hűtőbe tesszük minimum 3 órára (vagy egy éjszakára, hiszen így jobban összeérnek az ízek – unásig tudnám ezt hangsúlyozni!).
- Ha megdermedt a torta, a szaloncukrokat feldaraboljuk és rászórjuk.
Most 10 szeletre számoltam a szénhidrátmennyiséget. Az ábra adatai csak tájékoztató jellegűek!
Még több torta receptjét éred el ezen a linken.
Sokkal szebben egyben marad a torta természetesen, ha hagyunk neki elég időt hűlni és összeállni, viszont én a fényviszonyok miatt kénytelen voltam hamarabb felvágni, hogy még természetes fénynél lehessen képeket készíteni róla.
Ha tetszenek a nassolnivalók és ételek, a Sugarfree Dots facebook oldalán, az instagramon, illetve pinteresten mindig értesülhetsz, ha új recept kerül a blogra! Megköszönöm, ha követsz instán, likeolod a facebook oldalt és megosztod a kedvedre való recepteket (egyszerűen csak katt jobbra lent az ikonokra). Több recept elkészítését pedig az instagram profilomon is végig tudod nézni. A megosztásokkal és a likeokkal támogatod a munkám. Köszönöm! 🙂
Guszta! 😛